تبلیغات در اینترنتclose
خشکسالی
زمان جاری : سه شنبه 20 آذر 1397 - 4:56 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

تعداد بازدید 59
نویسنده پیام
agent47
آنلاین

Administration
ارسال‌ها : 13
عضویت: 17 /2 /1394
خشکسالی
روستای ما در گذشته صاحب کاریز و قنات بوده است که هم اکنون به خاطر خشکسالی های پی در پی و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی خشک شده است. گرچه سالهاست که نیمه ی شرقی کشور دچار خشکسالی است اما خشکسالی سال گذشته در روستای دوحصاران بسیار شدید بوده است. بارندگی ها در پاییز و زمستان سال 1392 نسبت به سال های پیشین بسیار کمتر بوده است و بهار امسال در صحراها خبری از گیاهان و علف ها نیست. این وضعیت بارشی و کم و کمتر شدن سطح آب زیرزمینی در روستای دوحصاران، کشاورزی و دام داری اهالی را تهدید می کند و از آنجایی که بیشتر اهالی از طریق کشاورزی و کمتر از آن دامپروری، امرار معاش می کنند می تواند تاثیر بسیار بدی بر اقتصاد خانواده ها داشته باشد. همچنین استفاده نامناسب کشاورزان از آب چاه موتورها در نحوه ی آب دهی زمین های کشاورزی، این خطرات و کمبود آب را بیش از پیش جدی کرده است.
در این شرایط بهتر است اهالی از شیوه های نوین آبیاری مانند آبیاری قطره ای و همچنین کوچک کردن طول زمین ها و قطعه قطعه کردن زمین های بزرگ، از آب موجود حداکثر استفاده را ببرند ( کاهش طول زمین ها باعث افزایش سرعت آب خوری آن ها می شود ). البته کار های مثبتی نیز از سوی کشاورزان برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام شده است که جای تشکر دارد. یکی از این کار ها لوله کشی آب از چاه موتور تا زمین های کشاوری است؛ این در حالی است که قبلا آب از داخل جوی ها حرکت می کرد و مقداری آب حین حرکت به داخل زمین نفوذ می کرد و از دسترس خارج می شد.
امیدواریم میزان بارش ها در سال آینده به حالت طبیعی خود بازگردد و خوشحالی و شکر مردم را در پی داشته باشد.
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 - 10:32
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

پاسخ ها


برای نمایش پاسخ جدید نیازی به رفرش صفحه نیست روی تازه سازی پاسخ ها کلیک کنید !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :